Rekreační chalupa Dorner - Sedloňov v Orlických horách         

 

letní aktivity:

Orlické hory - místo aktivního odpočinku


Malebný kout východních Čech Orlické hory naleznete při polské hranici, přibližně 60 km severovýchodně od města Hradec Králové. Orlické hory jsou rájem pro každého milovníka přírody, ideální místo pro aktivní dovolenou, pro rodiny s dětmi, nadšené sportovce, ale i pro všechny milovníky pohodové rekreace. Region Orlické hory disponuje velkým množstvím turistických a cyklistických tras, ale rovněž také bezednou studnici kulturních památek. Neváhejte si prohlédnout zdejší zámky, podhorské městečka a lidovou architekturu v podobě mnoha roubených stavení rozsetých po okolních stráních. Příznivci prvorepublikového vojenského opevnění zajásají nad prohlídkou zdejších obranné linie bunkrů a několika přístupných pevností jako je třeba Dobrošov a Hanička.

Orlické hory mají co nabídnout jak v letě, tak i v zimě. V letní sezóně můžete využít široké možnosti sportů od pěší turistiky přes cykloturistiku až třeba k adrenalinovým sportům. V Orlických horách je také například velmi populární paragliding, vodáky potěší neposedné vlny Divoké Orlice nebo sjezdy na horských kolech. V zimě pak přichází na řadu zdejší lyžařské areály a běžecké trasy. Mezi nejznámější patří Dešťné a Říčky. V Orlických horách budete jistě příjemně překvapeni výhodnými cenami ubytování, ale také za celodenní permanentku v lyžařských areálech dáte méně, než třeba v Krkonoších. Přitom kvalita a vybavení zdejších ski areálů je na velmi vysoké úrovni. Ubytování se nabízí od jednoduchých turistických ubytoven, přes skromné chatové osady až po útulné rodinné penziony, romantické horské chaty a komfortní hotely.

Nejvyšší horou Orlických hor je Velká Deštná s 1115 metry nad mořem. Pásmo Orlických hor začíná nad městem Náchodem, pokračuje přes střediska jako je Rokytnice v Orlických horách a Deštné až k obci Jablonné nad Orlicí a Bartošovice, zde u Zemské Brány pásmo Orlických hor končí a je už na dohled další pohoří Králického Sněžníku. Pro lepší turistickou přehlednost si Orlické hory můžeme rozdělit na tři přehledné části. Horské pásmo od Olešnice k Deštnému bude první částí, druhá část od Deštného přes Rokytnici a třetí část okolí Jablonného nad Orlicí. Turistické turné po Orlických horách může směle začít. Neváhejte a pojďte s námi! Načerpáte nové síly, vitalitu a v neposlední řadě uděláte něco pro své zdraví. Hory jsou ideální na kombinaci putování pěšky a na kole. Okuste nejen hřebenové cesty, ale také laskavé podhorské kopečky s malebnými vesničkami. Na našich stránkách naleznete různé tipy na výlet, jako kupříkladu chatu Šerlich, pevnost Hanička, Kunštátskou kapli, Luisino údolí, nebo rašeliniště Jelení lázeň. Cílů je však mnohem a mnohem víc. Nenucená krása Orlických hor Vás jistě ohromí.

 

Masarykova turistická chata

Dominantou na hřebenu Orlických hor je Masarykova chata na Šerlichu. Z původní osady Šerlich, dnes zbylo jen několik chalup. Pro svou snadnou dopravní dostupnost z Deštného v Orlických horách je chata častým výletním místem návštěvníků Orlických hor. Horská chata ( 1013 m. n. m. ) byla postavena v letech 1924-1925 podle projektu architekta B. Fuchse.

 

Kunštátská kaple

Barokní kaple Navštívení Panny Marie stojí na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m n.m. přímo u Jiráskovy horské cesty (cyklisté se ke kapli mohou dostat z Pěticestí).
Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou pocházeli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací.

 

Luisino Údolí

Horská víska (876 m) pod Velkou Deštnou. Připomíná se roku 1828 jako dřevorubecká osada, patřící původně k obci Jedlová. Dnes chalupy slouží pro rekreaci a je zde hájovna. Za svůj název vděčí tehdejšímu vlastníku solnického panství Antonínu Slivkovi, rytíři ze Slivic, který osadu pojmenoval po své matce.

 

Jelení lázeň

Jelení lázeň je vrchovištní rašeliniště s jezírky a se vzácnými druhy rostlin vázanými na tento typ společenstev v sedle mezi Velkou a Malou Deštnou. Původně bylo obklopeno lesem, nyní leží uprostřed rozsáhlých pasek

 

Lanový park Deštné

Lanový park Deštné disponuje řadou lanových překážek pro děti i dospělé. Je v něm deset lanových překážek pro děti, adrenalinové zážitky si však mohou vychutnávat i dospělí, kterým toto lanové centrum nabízí 25 překážek. V areálu lanového parku je trampolína, dětské pískoviště a skluzavka.

Otevírací doba:

červen, červenec, srpen - od pondělí do neděle: 10:00 - 17:00 hodin

duben, květen, září, říjen - od pondělí do čtvrtka na objednání, od pátka do neděle: 10:00 - 17:00 hodin

 

Roubený kostel ve Slavoňově

Pár kilometrů od Nového Města nad Metují při cestě směrem k poutnímu místu Rokole a dále na Nový Hrádek leží malebná vesnička Slavoňov. Vedle několika krásných ukázek zachovalých roubených chalup.

 

Tvrz Dobrošov

Vojenská pevnost Dobrošov se nachází přibližně 10 km od města Náchod, byla postavená mezi lety 1935 - 1938. Pevnost Dobrošov naleznete na okraji stejnojmenné obce. Prohlédnout si zde můžete dva sruby a část podzemních chodeb.

 

Tvrz Hanička

Dělostřelecká pevnost Hanička leží v Orlických horách asi 5 kilometrů od Rokytnice v Orlických horách. Tvrz patří do systému předválečného hraničního opevnění.

 

Tvrz Skutina - Orlické hory

Dělostřeleckou tvrz Skutina najdete v blízkosti obce Sněžné. Je součástí soukromého muzea Československých opevnění z let 1935 - 1938, které se nachází v tvrzovém pěchotním srubu.Objekt se nachází asi 1/2 hodiny pěšky.

 

Neratov - kostel

Pohraniční malebná víska (635 m) probouzející se opět k životu při pravém břehu Divoké Orlice. Roku 1550 se připomíná jako Bärenwald. Vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci koncem 15. století. Už v průběhu 16. století byl na místě dnešní hřbitovní kaple postaven jednoduchý dřevěný kostelík.

 

akvapark - Kudowa Zdroj

 

zimní aktivity:

Lyžařský areál a snowpark SkiSedloňov je vhodný pro lyžující rodiny s dětmi nebo lyžaře či začínající snowboardisty hledající klidné prostředí s minimálními frontami zvláště ve všední dny. Jedny z nejpříznivějších cen v okolí a večerní lyžování pro veřejnost při výkonném halogenovém osvětlení dělají z areálu atraktivní místo i pro lyžařské výcviky. Možnost občerstvení v nově zastřešených prostorách nebo vybavená Půjčovna-servis lyží a snowboardů či Školička SKI a SNB jsou jistě dalšími benefity pro navštívení Sedloňova. Tradiční jsou i snowboardové závody a Rampušákovo loučení se zimou s vloženým závodem na dobových lyžích na samý závěr sezóny... Pro návštěvníky areálu je připraveno vyhrazené parkování zdarma.

Provozní doba

pondělí: 9:00 - 16:00 hod.
úterý: 9:00 - 16:00 a 17:00 - 20:00 hod.
středa: 9:00 - 16:00 a 17:00 - 20:00 hod.

 

čtvrtek: 9:00 - 16.00 a 17:00 - 20:00 hod. 
pátek: 9:00 - 16.00 hod.
sobota: 9:00 - 16:00 a 17:00 - 21:00 hod.
neděle: 9:00 - 16:00 hod.

Teleskopický vlek

Teleskopický vlek TLV12 s kapacitou osob 700 osob za hodinu obsluhuje obě sjezdovky (250 a 500 m) i snowpark. Začátečníkům je obsluha připravena poskytnout pomoc při nastupování. Vstup na vlek probíhá přes turniket pro čipové jízdenky.

Dětský vlek

Kapacita 316 osob za hodinu. Upravená, 150 m dlouhá sjezdovka s mírným klesáním, je vhodná pro výuku dětí na lyžích i snowboardech. Platí zde i jízdenky z teleskopického vleku.

Rychlé občerstvení - v teple krbových kamen

Pod střechou a v teple krbových kamen nabízí občerstvení: párek v rohlíku, klobásy, hranolky, sladkosti, teplé nápoje, alkoholické i nealkoholické nápoje pro znavené lyžníky.

Půjčovna + Servis lyží a snowboardů


Odkazy na další lyžařské areály:

sportprofi.cz , skiolesnice.cz